top of page

Saugumo jausmas

Kiekvienas savitai suvokiame saugumą, šis jausmas priklauso nuo mūsų kultūros, visuomenės taisyklių bei šeimos tradicijų. Mūsų nervų sistemą nuolatos skanuoja vidinę ir išorinę aplinką vertindama ar mums yra saugu.

Image by Melissa Askew
Kaip mes suvokiame saugumą?

Mūsų kūno kalba yra pojūčiai ir jausmai. Kūnas per pojūčius ir jausmus duoda mums žinoti ar jaučiamės saugūs ar esame pavojuje.  Mūsų kūnas reaguoja net į subtiliausius aplinkos ir santykių niuansus, kurie suteikia mums informacijos ar esame saugūs. Deja, dauguma mūsų esame susitelkę į savo išmaniuosius įrenginius ir nesekame savo kūno pojūčių.

Kuo daugiau laviname savo gebėjimą pastebėti kūno pojūčius ir įvardinti savo jausmus, tuo tvirtesnį ryšį galime užmegzti su savimi bei geriau suprasti save.

Kreipti dėmesį į pavojų yra natūralu

Mūsų smegenys yra sukurtos taip, jog pirmenybę teikia pavojui, tai yra mūsų organizmo būdas išlikti gyviems ir saugiems. Pasak nervų klajoklio teorijos kūrėjų egzistuoja trys pagrindiniai nervų sistemos atsakai į aplinką:

  1. kovok arba bėk

  2. socialinis įsitraukimas

  3. sustingimas

Problema nutinka tuomet, kai užsiliekame per ilgai įtampą keliančioje būsenoje ir nuolatos ieškome užuominų, patvirtinančių pavojų. Būdami tokioje būsenoje mes nebepastebime grožio, galimybių, tampame užsisklendę ir nebenorime bendrauti.

Kaip puoselėti vidinį saugumo jausmą?

Pastebėkite savo kūno pojūčius, kai jaučiatės saugūs, ramūs ir laimingi. Mes esame pratę jausti savo kūną, kai šį sukausto įtampa, tačiau kūno pojūčių pastebėjimas, kai esame ramūs gali padėti mums įsižeminti, įsicentruoti ir pajausti saugumą. Mūsų kūnas visada yra dabartyje, tik mintimis galime grįžti į praeitį arba galvoti apie ateitį, o tai dažnai ir sukelia nerimo bei nesaugumo pojūtį.

Praktika

Kviečiu išbandyti Peter Lavigne (biofiziko, psichologo) sukurtą orientavimosi praktiką, padedančią nurimti:

  • Pastebėkite, kur esate.

  • 10 kartų lėčiau nei įprastai žvilgsniu patyrinėkite savo aplinką, kurioje esate, lėtai pasukite galvą į įvairias puses– viršų, apačią šonus.

  • Ką pastebite?

  • Jeigu žiūrėjimas į didelę erdvę jums jaučiasi nejaukiai perkelkite savo dėmesį į mažesnį plotą.

  • Lėtai skanuokite savo aplinką, jauskite judantį kaklą ir kūną.

  • Lėti judesiai aktyvuoja nervą klajoklį ir padeda persijungti nervų sistemai į parasimpatinį rėžimą.

  • Ar jaučiatės saugūs šioje erdvėje? Ar galite kvėpuoti? Ar jūsų raumenys šiek tiek sušvelnėjo?

  • Pastebėkite kūno pojūčius. Jie yra užuominos ar jaučiatės saugūs ar ne.

  • Pastebėkite savo jausmus, mintis. Ar galite pastebėti, kad jūsų mintys truputį sulėtėjo, o jausmai sušvelnėjo?

 

Jeigu pastebite, jog suaktyvėjo budrumas – sušvelninkite savo žvilgsnį. Jeigu norite galite sustoti ir nebetęsti praktikos. Būkite švelnūs ir kantrūs sau. Kartais kai daug laiko neskiriame dėmesio savo pojūčiams ir pagaliau juos pastebime mūsų kūnas gali mums pasiųsti įvairiausių pojūčių pliūpsnį. Todėl, jei jaučiate padidėjusį budrumą - viskas gerai su tuo. Galite sustoti ir po kurio laiko grįžti vėl prie praktikos.

Tačiau, jeigu jaučiate, jog norite tęsti pojūčių tyrinėjimo praktiką kviečiu toliau leistis į kelionę:

  • Pastebėkite ar kas nors jūsų kambaryje patraukia jūsų akį? Gal matote neįprastą debesį, ar ypatingai žalią spalvą, o gal matote kaip kažkas šypsosi. Pabūkite kelias akimirkas su šiuo objektu ir švelniai, be vertinimo patyrinėkite jį.

  • Pastebėkite garsus. Įsiklausykite kaip švilpia vėjas, ar tiksi laikrodis, gal kaimynai kalba, o gal pro šalį važiuoja traukinys. Pastebėkite ar galite pastebėti garsus ir leisti jiems tiesiog būti.

  • Susiorientuoti galite ir per lytėjimą – paliečiant paviršius, savo rūbus, galite paimti kokį nors daiktą, pajausti jo temperatūrą, tekstūrą, svorį.

  • Pastebėkite ar yra kvapų – gėlių, maisto. Pastebėkite ar galite juos pastebėti be noro pakeisti. Tačiau, jeigu kvapas jums nemalonus nebūtina užsibūti ties šiuo pojūčiu, keliaukite toliau ir ieškokite to, kas jums būtų malonu.

  • Pastebėkite ar jaučiate skonį. Gal neseniai gėrėte arbatą ar kavą.

  • Vėl pastebėkite savo aplinką, pasukite savo galvą lėtai ir atsiverkite savo penkiems pojūčiams su smalsumu.

  • Kuris iš šių pojūčių jums labiausiai įsiminė, kuris labiausiai įžemino, įcentravo?

  • Pastebėkite, kaip dabar jaučiatės nuo šio įrašo skaitymo pradžios, ką dabar jaučiate kūne, kas vyksta jūsų prote, širdyje?

bottom of page