top of page

Jausmų pažinimui

Pažinus įvairius mumyse vykstančius jausmus ir supratus, kaip ir kodėl jie pasireiškia, saviugda tampa prieinamesnė. Kai išmokstame atpažinti savo jausmus, visi mus kamuojantys dalykai sušvelnėja. Jausmai mums padeda rūpintis savo gerove, jie atskleidžia mūsų poreikius ir duoda užuominų ar kuriame savo gyvenimą, pasiremdami savo vertybėmis.

aaron-burden-3m4lH961q20-unsplash.jpg
Jausmų pažinimas ir kūryba

Siekiant geriau pažinti savo jausmus kviečiu leistis į kūrybinį procesą, kurio metu galėsite patyrinėti savo vidinį pasaulį per spalvas ir linijas.

Piešimas yra saugus būdas, norint geriau suprasti ir išreikšti savo emocijas, ypač, kai šios yra itin chaotiškos ir keliančios įtampą.

Emocijos gali tapti problema, kai nežinome, kaip su jomis tvarkytis - kai jos tampa per intensyvios, kai norime nuo jų pabėgti ir netgi kai renkamės neišreikšti savo emocijų. Jausmai yra vienas iš pagrindinių mūsų žmogiškumo patyrimo aspektų, jie yra tarsi signalas ateinantis iš mūsų vidaus, ženklas, kad kažkas turi būti padaryta. Nepriimta emocija - tai kaip neužbaigtas ciklas, nepilna visuma. Užspaustos emocijos kartais išsiveržia įtampos ar agresijos pavidalu. Emocijų energija niekur nedingsta, netgi jeigu pasirenkame jos neišreikšti. Ji nuolat iškyla, kad ją pamatytume ir priimtume.

Kūryba gali padėti mums ramiai patirti savo emocijas ir įsisąmoninti žinutę, kurią neša kiekvienas jausmas.

Praktika

Priemonės, kurių jums prireiks - baltas popieriaus lapas ir spalvoti pieštukai.

 • Patogiai įsitaisykite ir kelis kartus giliai įkvėpkite.

 • Padalinkite popieriaus lapą į 4 dalis.

 • Tuomet nupieškite skirtingą jausmą kiekvienoje iš keturių dalių, pvz., laimę, nerimą, pyktį ir liūdesys. Prisiminkite situaciją, kurioje jautėte šias emocijas ir pabandykite vėl patirti šį jausmą, tuomet jį perteikite ant popieriaus lapo, pasinaudodami skirtingomis spalvomis ir formomis.

 • Kai pabaigsite piešinį atidėkite piešimo priemones į šalį ir atlikite savi-refleksijos pratimą.

 • Atsakykite į šiuos klausimus:

  • Kuo kiekviena emocija yra panaši ir skiriasi nuo kitų emocijų?

  • Kokie sensoriniai žodžiai ateina žvelgiant į kiekvieną vaizdinį - karšta, neįsižeminusi, drebanti, dinamiška, statiška?

  • Jeigu galėtumėte nupiešti dar vieną piešinį kitam jausmui, koks tai būtų piešinys? Kokį jausmą norėtumėte dar patyrinėti ir patirti? Nupieškite šią emociją.

bottom of page