Meno terapijos metodai
Meno terapijos metodai apjungia kūną, protą, jausmus ir sielą.
Spontaniška kūryba padeda išreikšti įvairias emocijas, tyrinėti elgesio modelius, įvairius įsitikinimus bei juos transformuoti.
Kada galima taikyti meno terapijos metodus?
Meno terapijos metodai gali būti taikomi grupiniuose užsiėmimuose, individualiose sesijose, porų ir šeimų konsultavime, siekiant pagerinti komandinį darbą, komunikaciją ir bendradarbiavimą įvairiose bendruomenėse.
Kas yra meno terapija?
Pasitelkiant paprasčiausią apibrėžimą meno terapija, tai yra būdas geriau pažinti save per meną ar meninę saviraišką. Meno terapijos metu žmogus naudoja įvairiausius kūrybinės saviraiškos metodus - judesį, piešimą, tapybą, skulptūrą, muziką, rašymą, dainavimą ar vaidinimą. Šias menines saviraiškos formas pasirenka pats žmogus, vadovaudamasis savo vidine intuicija ir emociniu poreikiu.
Kaip veikia meno terapijos metodai?
Meno terapijos metodai veikia keliuose lygiuose: kūno, proto ir sielos.
Kūnas.
Meno terapijos metodai įtraukia visus mūsų sensorinius pojūčius - regą, lytėjimą, klausą ir net uoslę, nes sesijos metu reikia pasirinkti kūrybines medžiagas, išbandyti skirtingas meninės raiškos priemones ir atlikti įvairius judesius. Visas kūnas yra įtraukiamas į kūrybą. Dėl šios priežasties meno terapijos metodai puikiai padeda sugrįžti į dabarties akimirką, puoselėti vidinę ramybę ir nebesikoncentruoti į praeitį arba ateitį. Taip pat, koordinuotų judesių atlikimas ir sensorinių pojūčių įtraukimas padeda sureguliuoti mūsų širdies ritmą, kvėpavimą ir netgi raumenų tonusą.
Protas.
Meno terapijos metodai praplečia mūsų verbalinę komunikaciją, suteikdami galimybę išreikšti save ne tik per žodžius, bet ir per vaizdinius bei judesius. Bendrauti per kūrybą kartais gali būti paprasčiau nei kalbėti. Tai yra saugesnis būdas papasakoti apie savo jausmus.
Taip pat dalis mūsų prisiminimų yra saugomi atmintyje vaizdinių pavidalu, todėl meno terapija yra puikus metodas pasiekti šiuos prisiminimus. Pasitelkdami meno terapijos metodus mes galime patekti į dešiniajame smegenų pusrutulyje saugomus prisiminimus ir sąmoningai juos patyrinėti su kairiuoju smegenų pusrutuliu.
Be to, meno terapijos metodai suteikia galimybę ne tik patyrinėti pasąmoninius procesus, bet ir juos išreikšti, išveikti pasitelkiant kūrybą. O tai atneša vidinės harmonijos ir palengvėjimo pojūtį.
Meno terapijos metodai aktyvuoja smegenų dalis atsakingas už kritinį mąstymą, kūrybiškumą, gebėjimą reflektuoti savo patirtį, vaizduotę, bendradarbiavimo sritį, emocijų suvokimą, vizualinį ir erdvinį planavimą. Toks smegenų dalių apjungimas suteikia vidinio balanso pojūtį ir mažina stresą.
Meno terapijos metodai suteikia galimybę pažinti save per kūnišką patyrimą ir per mąstymą. Iš esmės egzistuoja du terapiniai modeliai - vienas yra grįstas dialogu (nuo viršaus į apačią), ir kitas - grįstas kūnu (nuo apačios į viršų). Meno terapijos metodai apjungia abu šiuos modelius. Todėl, tai yra protu ir kūnu grįsta terapija.
Siela.
Meno terapija yra ir dvasinė praktika, nes meno terapijos metodai leidžia mums susijungti su mūsų vidine išmintimi, padeda tapti labiau sąmoningais ir patirti tai, kas yra gyva šiuo metu mumyse. Taip pat meno terapijos metodai padeda atrasti prasmę savo jausmuose, mintyse ir išgyvenimuose. Ji įgalina mus pamatyti skausmą, jį priimti ir transformuoti. Meno terapijos metodai suteikia mums krypties pojūtį ir padeda išsigryninti pačio gyvenimo prasmę.
Praktika
Keverzonių ir tapymo delnais metodas, siekiant išveikti susikaupusias emocijas
1. Paimkite A3 popieriaus lapą ir du pieštukus į savo rankas.
2. Tuomet prisiminkite įtampą keliančią situaciją ir su priešingu pieštuko galu greitai išraižykite susikaupusias emocijas ant popieriaus lapo.
3. Tai turėtų trukti apie 2 min, o judesiai turėtų būti staigūs, intensyvūs ir chaotiški, leidžiantys išveikti įtampą.
4. Tuomet paimkite kitą A3 popieriaus lapą.
5. Užpilkite storą guašinių dažų sluoksnį (tam geriausiai tinka 1 ltr dažų butelis).
6. Delnais pasinerkite į dažus ir sklaidykite dažus rankomis bent 5 min.
Savęs pažinimas, pasitelkiant mandalų kūrybą
1. Pamąstykite apie situaciją į kurią norėtumėte rasti atsakymą.
2. Pradėkite piešti pirmą mandalos ratą galvodami apie šią situaciją. Pamėginkite perteikti savo situaciją per simbolius ir spalvas.
3. Nupieškite antrą mandalos ratą, kuris simbolizuotų, ką jūs manote apie šią situaciją.
4. Tuomet keliaukite į trečią mandalos ratą ir visiškai atsiduokite kūrybiniam procesui, tegu jis neša jus.
5. Užbaigus trečiąjį ratą atsitraukite ir pareflektuokite - koks tai galėtų būti atsakymas? Apie ką jums kalba mandalos formos ir spalvos? Kokie žodžiai ateina žiūrint į šias spalvas? Kaip jie siejasi su jūsų situacija? Koks tai galėtų būti patarimas?